• Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności

Zakończenie sezonu wycieczkowego z klasą … III b

wycieczka

13 czerwca 2023 we wtorek wyruszyliśmy z klasą III b na szóstą, ale ostatnią w tym roku wycieczkę edukacyjną, tym razem do Pawilonu Józefa Czapskiego, jednego z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Nad grupą uczniów opiekę sprawowały panie profesor: Katarzyna Jędrzejczyk – Kiełbasa i Lucyna Smyczenko.

Młodzież miała możliwość:

  • poznać bliżej sylwetkę Józefa Czapskiego, jednego z więźniów sowieckich obozów

w Starobielsku, Pawliszczew Borze, Griazowcu,  autora książki Na nieludzkiej ziemi, erudyty i poligloty, biegle posługującego się językami: rosyjskim, francuskim i niemieckim;

  • dowiedzieć się o misji Czapskiego, który na zlecenie gen. Andersa poszukiwał na rozległych przestrzeniach Związku Sowieckiego polskich oficerów internowanych w wrześniu 1939 roku;
  • usłyszeć z wywiadu z Czapskim o heroicznym pokonywaniu piętrzących się trudności z lat 1941-1942 od opuszczenia obozów jenieckich do wyjścia Armii Polskiej z ZSRS.

Stała wystawa w Muzeum porywa estetyką, nowoczesnością, rozwiązaniami multimedialnymi.

Józef Czapski to nie tylko pisarz i eseista, ale także malarz absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Krakowie i tu mogliśmy podziwiać jego rysunki i obrazy szczególnie ten korespondujący z nieludzką ziemią pt. Nędza.

Nie obyło się oczywiście bez wyjścia na taras widokowy, skąd mogliśmy zajrzeć do ogródków krakowskich.

Natomiast w Ogrodzie Czapskich wokół Muzeum nie zabrakło miejsca na lekturę wiersza Zbigniewa Herberta Guziki, nawiązującego do literatury faktu Czapskiego a także  obejrzeliśmy rzeźby Postacie kroczące współczesnej artystki Magdaleny Abakanowicz /popularnej w pytaniach maturalnych/. Trzy bezgłowe postaci o rozbudowanych torsach i masywnych stopach ukazane w wykroku symbolicznie przypominają, iż każdy pozostawi po sobie trwały ślad.

Wycieczka edukacyjna – oczywiście – osadzona w kontekstach: literackim, historycznym, malarskim, rzeźbiarskim…

Po wakacjach wracamy na trasę wycieczkową…

KJ-K

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Skip to content