• Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności

Wspomnienie 17 września 1939 roku

rocznica 17 września
17 września 2022 r. Kompania Honorowa Szkoły wraz z p. Dyrektor i przedstawicielami Grona Pedagogicznego wzięła udział w obchodach 83. rocznicy agresji ZSRS na Polskę. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w katedrze wawelskiej..
Po mszy świętej , odprawionej pod przewodnictwem prepozyta krakowskiej kapituły katedralnej ks. dr. Jacka Urbana, zebrani przeszli pod Krzyż Katyński na pl. o. Studzińskiego. Po wystąpieniach przedstawicieli władz państwowych i organizatorów, odbył się Apel Pamięci, oddana została salwa honorowa i nastąpiło złożenie kwiatów.
„17 września 1939 r., wypełniając ustalenia tajnego protokołu do paktu Ribbentrop – Mołotow, Związek Sowiecki przystąpił do wojny po stronie Niemiec hitlerowskich i bez wypowiedzenia wojny dokonał agresji na Polskę, toczącą od 1 września heroiczny bój z nacierającymi jednostkami niemieckim. Około godz. 4.20 oddziały Batalionu KOP „Skałat” ppłk. Stanisława Janusza, w rejonie Podwołoczysk na Podolu (35 km na wschód od Zbaraża) w woj. tarnopolskim, podjęły jako pierwsze walkę z jednostkami Armii Czerwonej. Polacy stawili też opór Sowietom w wielu innych punktach wzdłuż granicy oraz w głębi polskiego terytorium, m.in. pod Kowlem, Sarnami, Baranowiczami, Dubnem, Oranami i Tarnopolem.
Praktycznie od 17 września 1939 r. rozpoczęły się sowieckie mordy na polskich oficerach i inteligencji, w których oprócz oddziałów wojska oraz NKWD uczestniczyli przedstawiciele mniejszości narodowych II RP kolaborujący z sowieckim okupantem.”
S.K.
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Skip to content