• Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności

UCZNIOWIE XXV LO NA UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNEJ W KRAKOWIE

6 września 2019 r. uczniowie klasy II C XXV LO w Krakowie, uczestniczyli w uroczystościach upamiętnienia trzech wybitnych polskich matematyków i kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Kryptolodzy zatrudnieni byli wojskowym Biurze Szyfrów. Od 1932 r. odczytywali tajną korespondencję armii niemieckiej, nadawaną za pomocą maszyny Enigma. Tuż przed wybuchem wojny, w lipcu 1939 r., swoją wiedzę na temat Enigmy przekazali sojusznikom z Francji i z Wielkiej Brytanii, co przyśpieszyło prace nad łamaniem kolejnych wersji i udoskonaleń szyfru „Enigmy” kontynuowane w Wielkiej Brytanii

W kryptach Panteonu Narodowego w kościele świętych Piotra i Pawła w jednym sarkofagu złożono urny z ziemią pochodzącą z miejsc śmierci lub pochówku uczonych, czyli z dna Morza Śródziemnego, z Chichester oraz z okolic grobu na Powązkach.

Mszy świętej w intencji wybitnych polskich matematyków i ceremonii złożenia urn do sarkofagu przewodniczył bp Janusz Mastalski. W uroczystości wzięli udział krewni uczonych z kraju i z zagranicy.

Tekst M. Łężniak

Zdjęcia Anna Kaczmarz

Źródło: https://dziennikpolski24.pl

https://dziennikpolski24.pl/krakow-zlamali-szyfr-enigmy-ich-pamiec-uczczono-w-panteonie-narodowym-zdjecia/ar/

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Skip to content