• Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności

UWAGA! WAŻNE! PRACA W SIECI

Drodzy Rodzice!

Dzisiejsza rzeczywistość, również ta edukacyjna , bardzo się zmienia…

,,Spotykamy” się w ostatnim czasie tak z Państwem, jak i z Państwa dziećmi zdalnie, za pomocą Internetu. Jest to dla nas wszystkich nowe doświadczenie, nowy sposób edukacji i wzajemnej komunikacji.

Dzięki temu, że mamy dostęp do Internetu, możemy wzajemnie się komunikować i tworzyć nowy rodzaj ,,relacji”. Państwa Dzieci, a nasi Uczniowie mogą uczyć się na odległość, mogą poszerzać swoje horyzonty myślowe i nie tylko… Jednak przy wszystkich pozytywach Internetu, muszą Państwo również mieć świadomość, jakie zagrożenia płyną z Sieci. Dlatego kieruję do Państwa kilka cennych uwag, przygotowanych przez naszego szkolnego pedagoga- mgr Martę Maćkowiak- Wierzbę.

Drogi Rodzicu pamiętaj, że:

 • Rozmowa z dzieckiem to podstawa . Ważne, by być blisko, aby w razie trudności dziecko mogło się do Ciebie zwrócić.
 • Jeżeli dziecko jest bardziej przygnębione, rozdrażnione czy zamyka się w sobie, jest to niepokojący sygnał, że dzieje się coś złego.
 • Jeśli syn/córka przestaje nagle interesować się komputerem, opuszcza się w nauce, zaczyna unikać rówieśników lub źle o nich mówić,  może to świadczyć o tym, że stało się ofiarą Nigdy tego nie bagatelizuj!
 • Zbyt długie siedzenie dziecka przed komputerem może spowodować liczne problemy zdrowotne, tj. wady kręgosłupa, kłopoty ze wzrokiem czy bezsenność.
 • Nadmierne korzystanie z Sieci z czasem staje się nałogiem.
 • Niektóre gry komputerowe oprócz czasu zabierają też pieniądze. Środki finansowe pozwalają np. na udoskonalenie postaci, zwiększenie mocy, umożliwiają przejście na kolejny poziom gry.
 • W Internecie działa wiele nieformalnych grup tj. np. sekty.
 • W Sieci dostępne są także nielegalne substancje czy leki.
 • Największe zagrożenia w Sieci, to: cyberprzemoc, uzależnienie od Internetu, niebezpieczne treści, wyłudzanie poufnych treści, zagrożenia techniczne (wirusy, kradzież danych osobowych itp.)

Jeśli znajdą się Państwo  w trudnej sytuacji,  to pomoc i poradę, mogą Państwo uzyskać  pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 100 .  Jest to specjalny telefon zaufania dla rodziców w sprawach bezpieczeństwa dzieci, prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje. Zawsze możesz się również zwrócić do mnie pisząc na adres: pedagog@xxvlo.pl

Rodzicu, pamiętaj również, że nękanie (np. poprzez szantaż czy zniesławianie) jest przestępstwem, które można zgłaszać na policji. Jeżeli sprawcami przemocy są szkolni koledzy, koniecznie powiadom o sytuacji dyrekcję szkoły, wychowawcę, pedagoga szkolnego.

Marta Bernadzikiewicz- Stępień, dyrektor XXV L.O. w Krakowie.

Drodzy Uczniowie!

Dzisiejsza rzeczywistość, również ta edukacyjna , bardzo się zmienia…

,,Spotykamy” się w ostatnim czasie zdalnie, za pomocą Internetu. Jest to dla nas wszystkich nowe doświadczenie, nowy sposób edukacji i wzajemnej komunikacji.

Dzięki temu, że mamy dostęp do Internetu, możemy wzajemnie się komunikować i tworzyć nowy rodzaj ,,relacji”. Możecie uczyć się na odległość, możecie poszerzać swoje horyzonty myślowe i nie tylko… Jednak przy wszystkich pozytywach, płynących z  Internetu, musicie również mieć świadomość, jakie zagrożenia płyną z Sieci. Dlatego kieruję do Was kilka cennych uwag, przygotowanych przez naszego szkolnego pedagoga- mgr Martę Maćkowiak- Wierzbę.

Drodzy Uczniowie!

Korzystanie z komputera i Internetu może wspomagać Waszą naukę i być miłą formą rozrywki, pod warunkiem jednak, że będziecie korzystać z Sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Dlatego pamiętaj:

 • Nigdy nie podawaj w Internecie swoich danych osobowych.
 • Zastanów się jakie treści umieszczasz w Sieci: ,,Internet nie zapomina” , pamiętaj co raz w nim jest umieszczone- pozostaje na zawsze.
 • Korzystając z Sieci pamiętaj o ustawieniu prywatności w programach, z których korzystasz (np. w przeglądarce internetowej).
 • Wystrzegaj się wiadomości e-mail od nieznanych nadawców; (szczególnie tych, które zawierają hiperłącza).
 • Pobieraj pliki tylko ze znanych stron internetowych.
 • Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
 • Pamiętaj, że spędzanie długich godzin w Sieci może prowadzić do uzależnienia!
 • Rozmawiaj z rodzicami o kontaktach w Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, czy sytuacjach które Cię niepokoją.
 • Gdy uczysz się, korzystając z Internetu, rób sobie przerwy. Ważne, aby w ciągu godziny robić 5 minutowe przerwy i pracować w wywietrzonym pomieszczeniu.
 • Samodyscyplina oraz motywacja mogą wpłynąć korzystnie na osiągane efekty.

W razie trudności, niepokojów lub gdy czujesz, że zagrożone jest Twoje bezpieczeństwo i potrzebujesz wsparcia możesz zadzwonić pod numer 116 111, jest to telefon zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Możesz dzwonić codziennie24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Możesz także zarejestrować się na stronie www.116111.pl  i napisać wiadomość. Pamiętaj też, że masz Nas- Dyrekcję, Wychowawcę, Nauczycieli i Pedagoga Szkolnego (pedagog@xxvlo.pl), na pomoc których możesz liczyć.

Marta Bernadzikiewicz- Stępień, dyrektor XXV L.O. w Krakowie.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Skip to content