• Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności

OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W XXV LO

Już po raz dziesiąty w naszej ojczyźnie  obchodzony jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Do obchodów tego święta włączyło się XXV LO W Krakowie. Młodzież licznie zgromadziła się na Wzgórzu Wawelskim, aby oddać hołd tym, dzięki, którym możemy żyć w wolnej, niepodległej Ojczyźnie.

Żołnierze Wyklęci nie szczędzili swojego życia w obronie wartości takich jak: Bóg, Honor, Ojczyzna. Sprzeciwiali się komunistycznemu reżimowi, przyniesionemu na bagnetach Armii Czerwonej.

Główny celebrans nawiązał do Ewangelii Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu, która odsłania największe słabizny naszej ludzkiej natury: nasycenie samego siebie, zaspokojenie cielesnych potrzeb, rządzenie dla posiadania. Kaznodzieja zauważył, że Niezłomni nie ulegli namowom Złego i do końca, za cenę przelanej krwi bronili Ojczyzny i własnych przekonań. Zwrócił uwagę na to, aby kolejne pokolenia potrafiły czerpać z ich bogatych życiorysów.

Po mszy św. Zgromadzeni w Katedrze Wawelskiej przeszli ulicami Krakowa do Parku Jordana, gdzie przy pomnikach Wielkich Polaków odbył się Apel Poległych. Wśród zaproszonych gości byli obecni między innymi: przedstawiciele Prezydenta RP, Premiera Rady Ministrów, Senatorowie, Ministrowie, Małopolska Kurator Oświaty, przedstawiciele IPN w Krakowie i Wicekonsul Republiki Węgierskiej. Odczytano listy od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Ten szczególny dzień w kalendarzu naszych Świąt Narodowych zwraca uwagę na potrzebę kształtowania w młodym pokoleniu wartości patriotycznych, których tak zaciekle bronili żołnierze podziemia antykomunistycznego. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI, CHWAŁA BOHATEROM.

Tekst: K. J.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Skip to content