• Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności

Na Wawel, na Wawel Żeromszczaku żwawy…

lekcja języka polskiego na Wawelu

Na Wawel, na Wawel Żeromszczaku żwawy…

lekcje języka polskiego na Wzgórzu Wawelskim

 

Polonistka Katarzyna Jędrzejczyk – Kiełbasa przy współpracy wychowawców i bibliotekarza Szkoły zorganizowała 15 października 2021 roku dla uczniów z klas wojskowych  Ib i Ic  a wcześniej 1 października dla klasy IIb XXV Liceum Ogólnokształcącego, wyjście na Wawel, aby uczcić 200 rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Jeszcze w szkole na lekcjach uczniowie zostali zapoznani z sylwetką poety romantycznego  i wybranymi fragmentami jego twórczości. Dowiedzieli się m.in., że Norwid złożył hołd wielkiemu kompozytorowi Chopinowi w wierszu Fortepian Szopena i usłyszeli o odbywającym się w Warszawie konkursie szopenowskim z udziałem muzyków z całego świata.

W Krypcie Wieszczów Narodowych mogli pokłonić się romantykom i wysłuchać ciekawostek z ich biografii. Dla wielu uczniów atrakcją było wspinanie się wąskimi schodami do Dzwonu Zygmunta, by tam zobaczyć, dotknąć jego ważące 365 kg serce i popatrzeć z góry na Kraków. Przemierzając wzdłuż nawy głównej z konfesją Św. Stanisława, przez nawy boczne, ambit, mijając sarkofagi z prochami władców Polski, gromadzili słownictwo do czekającego ich zadania na zakończenie wycieczki. Mogli porównać styl gotycki archikatedry ze stylem romańskim Krypty Św. Leonarda. A wstępując do Grobów Królewskich, mogli zadumać się nad historią dynastii m.in. Jagiellonów i innych władców.

Piękna słoneczna jesienna pogoda pozwoliła uczniom dokładnie obejrzeć fasadę katedry, połyskującą złotą kopułę, z łatwością rozpoznać materiał, z którego zbudowano bazylikę: biały kamień i czerwoną cegłę. Na jednym z budynków kompleksu wawelskiego zauważyli także pnące się po ścianie dzikie wino w kształcie smoka…

Na zakończenie podzieleni na grupy przystąpili do układania Alfabetu wawelskiego, pochyleni nad kamiennymi ławkami wypełniali rubryki w tabelach…

Nasi uczniowie w mundurach zwrócili na siebie uwagę zwiedzających i pracowników ochrony wawelskiej, przez których zostali pochwaleni za zdyscyplinowanie.

A polonistka, czytając wypełnione karty pracy, uśmiechała się z satysfakcją…

KJ-K

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Skip to content