• Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności

14 LUTEGO – DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO

Patronem dnia 14 lutego jest św. Walenty, który z wykształcenia był lekarzem, z powołania zaś duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego, który to swoim żołnierzom zakazał zawierania ślubów. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku. Od tamtej pory św. Walenty uważany jest za patrona zakochanych.

W tym roku szkolnym „walentynki” przypadają w czasie ferii zimowych, dlatego też w XXV Liceum Ogólnokształcącym świętowane były wcześniej. Samorząd Szkolny przez cały tydzień zbierał do specjalnej skrzyneczki pocztowej listy i kartki walentynkowe, by 8 lutego dostarczyć pocztę do każdego adresata. Życzeń oraz wyznań miłosnych było tak wiele, że listonoszom walentynkowym (Wiktorii i Sebastianowi) rozniesienie wszystkich zajęło ponad dwie godziny!

Antoine de Saint-Exupery napisał, że Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostaje, dlatego też pamiętajmy aby okazywać sobie czułość i życzliwość każdego dnia, a nie tylko od święta.

ACho

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Skip to content